Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

Aktualności

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

20 czerwca to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Dzień Uchodźcy.

W związku z tym, że cudzoziemcy objęci ochroną międzynarodową od wielu już lat korzystają ze wsparcia naszego Centrum  w sali widowiskowej Domu Dziecka nr 1 przy ul. Zjednoczenia 34 (za użyczenie której dziękujemy Pani Dyrektor Barbarze Młodziejewskiej) odbyło się spotkanie eksperckie, zorganizowane przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele: UNHCR, Biur m.st. Warszawy, Urzędu Pracy,  ośrodków pomocy społecznej a także organizacji pozarządowych działających na rzecz cudzoziemców,  współpracujących z Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.

Część oficjalną otworzyła Pani Dyrektor Agnieszka Patela-Owczarczyk, a Zastępca Dyrektora Pani Agata Kaczmarska przybliżyła historię działalności WCPR w zakresie wspierania procesu integracji cudzoziemców. Następnie wystąpienia kierownika i pracowników Działu Integracji Społecznej
i Interwencji Kryzysowej oraz kierownika Działu Funduszy Europejskich pozwoliły na zaprezentowanie przybyłym gościom złożonej i wymagającej codziennego zaangażowania pracy z cudzoziemcami objętymi ochroną międzynarodową. Z sali padały pytania dotyczące różnych aspektów działań WCPR na rzecz tej grupy osób.

Uroczystość uświetnił występ syryjskiego muzyka, który zaprezentował utwory bliskowschodnie śpiewane w języku aramejskim i arabskim, a także poczęstunek regionalnych smakołyków przygotowany przez Panie z Iranu, Syrii i Tadżykistanu. Poza zapoznaniem się z ich kuchnią uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać krótkich historii ich integracji w Polsce. Szczególnie miłe i wzruszające były  słowa podziękowań kierowane do pracowników Działu ISIK.


Program „Zobacz lepszą przyszłość”

Dzięki wsparciu Fundacji „Przyjaciółka” wychowankowie rodzinnej pieczy zastępczej z Warszawy mieli możliwość skorzystania z wiosennej edycji programu profilaktyki wad wzroku „Zobacz lepszą przyszłość”. Celem akcji było wyposażenie w bezpłatne okulary (szkła + oprawki) podopiecznych w wieku 5-26 lat, przebywających w pieczy zastępczej.

Program realizowany był przez Grupę Essilor oraz fundację Vision for Life.

Realizacja Programu została zakończona 07.06.2019 r. W badaniu przesiewowym wzięło udział 132 wychowanków pieczy zastępczej, z czego  85 osób zostało zakwalifikowanych do wizyty u lekarza okulisty i wyposażenia w bezpłatne okulary korekcyjne.


Piknik z okazji Dnia Dziecka

8 czerwca 2019 r. na terenie Domu Dziecka Nr 1 przy Al. Zjednoczenia 34 pracownicy Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowali Piknik z okazji Dnia Dziecka.

Zaproszeni Goście mogli skorzystać z licznych atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano kącik malucha, w którym dzieci pod opieką dorosłych rysowały i bawiły się kolorowymi zabawkami. Starsze pociechy brały udział w grach i konkursach sportowych oraz muzycznych, za które otrzymywały atrakcyjne nagrody. Wszyscy chętni mogli skosztować domowych ciast przygotowanych przez pracowników Centrum, wyśmienitej lemoniady oraz kiełbasek z grilla, popcornu i waty cukrowej.

Nie lada atrakcją okazało się malowanie buziek i plecenie warkoczyków, a także tworzenie kolorowych rysunków na papierze oraz wspólnego dzieła na folii. Czas spędzony na pikniku umilały występy muzyczne. Znane i lubiane piosenki zaprezentowali wokaliści z zespołu młodzieżowego „Bezimienni”, a na ludową nutę do wspólnych pląsów porwała grupa wokalna dziewcząt z Domu Pomocy Społecznej „Żegańska”.

Na scenie pojawili się także pracownicy Centrum, którzy zaśpiewali piosenkę z tekstem stworzonym przez siebie specjalnie z okazji obchodów 20-lecia WCPR. Uśmiech Dzieci i zadowolenie Opiekunów były w tym dniu największą nagrodą za przygotowane przez pracowników atrakcje.

Dziękujemy Dyrekcji Domu Dziecka Nr 1 za gościnę, wszystkim przybyłym za wspólną zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Jak stawiać granicę nastolatkowi”

16.05.2019r. i 06.06.2019r. odbyło się 2-spotkaniowe szkolenie dla rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych pn. „Jak stawiać granicę nastolatkowi”. Podczas spotkań uczestnicy opowiadali, co jest dla nich największą trudnością w komunikacji z nastolatkami oraz wraz z prowadzącymi wypracowywali indywidualne rozwiązania dla każdego z opiekunów do zastosowania z młodym człowiekiem, którego wychowują. Każdy uczestnik szkolenia ukończył je wyposażony w konkretne wskazówki do dalszej pracy z nastolatkiem.UWAGA!!! ZMIANY GODZIN PRACY PIKON!!!

Od 3 czerwca 2019 r. do 17 czerwca 2019 r. PIKON będzie czynny w godzinach 10-18.


XX Przegląd Twórczości Artystycznej Mieszkańców DPS

22 maja 2019 r. Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie we współpracy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” przy wsparciu ze strony pracowników DPS oraz Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy zorganizowało kolejny, już XX Przegląd Twórczości Artystycznej Mieszkańców warszawskich Domów Pomocy Społecznej.

W tym roku odbył się on w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, gdzie jak zapewnił zebranych Pan Grzegorz Pietruczuk – Burmistrz Dzielnicy Bielany goście imprezy będą mile widziani także w kolejnych latach. W Przeglądzie wzięli udział przedstawiciele wszystkich dziewiętnastu domów pomocy społecznej prowadzonych przez lub na zlecenie m.st. Warszawy oraz seniorzy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Część uczestników zaprezentowała na scenie swoje umiejętności muzyczne, wokalne i aktorskie przedstawiając scenki rodzajowe, śpiewając i grając na instrumentach, ku uciesze wypełnionej widowni. Wszyscy świetnie się bawili. Prowadzącym imprezę był znakomity w tej roli Pan Andrzej Wyrożemski – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. „Matysiaków”, za co serdecznie dziękujemy, licząc na równie owocną współpracę w trakcie kolejnych Przeglądów. Uzupełnieniem pokazów scenicznych była przygotowana przez wszystkie jednostki wystawa rękodzieła oraz wykonanych różnymi technikami prac plastycznych podopiecznych, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dużą niespodzianką dla wszystkich gości, był nagrodzony gromkimi oklaskami występ wokalny pracowników Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, które w tym roku również ma swoje 20 urodziny.

Po części artystycznej uczestnicy zajadali się przygotowanym specjalnie na tą okazję jubileuszowym tortem.

Na zakończenie organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki. Przegląd uświetnił występ DJ Wiki. Przy świetnej muzyce część gości ruszyła w tan.

Słowa podziękowania za duży wkład pracy w przygotowania należą się Pani Agacie Kaczmarskiej oraz Pani Małgorzacie Rulak, a także Pracownikom Domów biorących udział
w imprezie.


 

W dniu 17 maja 2019 roku pracownicy Działu Wspierania Osób Niepełnosprawnych i Działu Orzecznictwa o Niepełnosprawności Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie brali udział
w organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Dniu Osób z Niepełnosprawnością.

Wydarzenie promowało hasło: Żyj aktywnie! i odbyło się na terenie Instytutu Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80.

W części panelowej prezentowano działania i usługi instytucji świadczone na rzecz osób
z niepełnosprawnościami a także same osoby niepełnosprawne, które opowiadały o swojej działalności zawodowej, społecznej, sportowej, artystycznej.

Całej imprezie towarzyszyła prezentacja stoisk instytucji, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym także naszego stoiska.

Mimo, że pogoda płatała figle, atmosfera była wspaniała, pogoda ducha dopisała uczestnikom.


W niedzielę 19 maja 2019 r. w Parku Sowińskiego odbyła się kolejna edycja imprezy pod nazwą Wolski Korowód. Wzorem lat ubiegłych pracownicy Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie zaprezentowali naszą działalność – w czym nie przeszkodził nagły atak wiosennego deszczu oraz późniejszy niemiłosierny upał. Podczas Korowodu pracownicy rozdawali  gadżety, ulotki, krówki i balony okolicznościowe przygotowane w nawiązaniu do tegorocznych  obchodów 20-lecia WCPR. Bardzo aktywnie prowadzona była także promocja Punktu Informacyjno-Koordynacyjnego dla Osób z Niepełnosprawnościami (PIKON). Pracownicy Centrum udzielali także odwiedzającym stanowisko informacji o realizowanych zadaniach oraz wsparcia. Na pomoc mógł liczyć Pan Robert Rafałowski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola. Otrzymał on koszulkę WCPR dzięki czemu nie musiał marznąć w przemoczonej deszczem koszuli. Rewanżując się za udzieloną pomoc aktywnie włączył się w prowadzone przez pracowników Centrum działania. Atrakcją dla naszych gości były także kwiaty, motyle, pieski, kotki oraz inne przedmioty wykonane z balonów. Obok namiotu, w strefie wyznaczonej ogrodzeniem z balonów, najmłodsi tworzyli rysunki pod tytułem „Moja rodzina”, które będą elementem wystawy zorganizowanej z okazji jubileuszu działalności Centrum. W zamian za wykonane prace ich autorzy mogli liczyć na nagrody w postaci gier planszowych i edukacyjnych, maskotek, możliwości wplecenia we włosy kolorowych warkoczyków i malowania twarzy. Najmłodszym uczestnikom imprezy najwięcej frajdy sprawiła możliwość puszczania w hurtowych ilościach baniek mydlanych – co widać na załączonych zdjęciach.

 


Zmiana siedziby Zespołu ds. instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz interwencyjnego przewozu dzieci oraz Zespołu ds. usamodzielniania wychowanków

Od 13.05.2019 r. nastąpiły zmiany lokalowe dwóch Zespołów Działu ds. Pieczy Zastępczej.

Nowe lokalizacje:

Zastępca Kierownika Działu
– Joanna Brudny-Morawska
– al. Zjednoczenia 34, parter, pokój nr 4,
tel. 22 697 02 40.

Zespół ds. instytucjonalnej pieczy zastępczej i interwencyjnego przewozu dzieci
– al. Zjednoczenia 34, parter, pokój nr 3,
tel. 22 697 02 37,
tel. 22 697 02 38,
tel. 22 697 02 39,
tel. 22 697 02 47.

Zespół ds. usamodzielniania wychowanków
– al. Zjednoczenia 34 pokój nr 7,
telefony bez zmian,
fax 22 697 02 30.


„Jak zorganizować system wsparcia”

Pracownicy WCPR od 28 lutego do 25 kwietnia br. przeprowadzili cykl warsztatów pod powyższym tytułem. Cykl obejmował 3 spotkania przybliżające tematykę związaną z systemem edukacji (placówki edukacyjne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki wsparcia). Uczestniczyło w nim 11 osób. Początkowo uczestnicy wymienili się swoimi doświadczeniami, jednocześnie dowiedzieli, jak właściwie reprezentować interesy dziecka np. w szkole, jak komunikować się z przedstawicielami szkoły w sytuacjach trudnych czy konfliktowych.

W dalszej kolejności nabyli umiejętności rozpoznania i mówienia o swoich potrzebach oraz o potrzebach dziecka. Uczestnicy dowiedzieli się również, gdzie i jak szukać pomocy oraz jak właściwie reagować w sytuacji konfliktowej dziecko – nauczyciel, dziecko – rówieśnicy.

Uczestnicy warsztatów przyznali, że w ich ocenie zdobyta wiedza z pewnością wpłynie na poprawę jakości współpracy z instytucjami i placówkami edukacyjnymi.

 


„Jak budować sieć wsparcia w domu, szkole, …”

W tłusty czwartek – 28.02.2019r. grupa istniejących rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych rozpoczęła cykl 3 spotkań szkoleniowych – „Jak budować sieć wsparcia w domu, szkole, …”. Spotkania będą organizowane raz w miesiącu.

Pierwsze szkolenie poświęcone było zagadnieniom związanym z czynnikami ułatwiającym wychowanie dzieci w pieczy zastępczej. Dużo uwagi uczestnicy poświęcili omówieniu obszarów współpracy z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej. Podkreślali jak ogromne znaczenie w pracy z dzieckiem ma dobra i owocna praca z pracownikiem WCPR. Ponadto wyłoniono trzy inne zagadnienia – dom (współpraca małżonków), szkoła (współpraca z wychowawcą oraz pedagogiem szkolnym) oraz rodzice dzieci (współpraca z rodzicami, którzy sami często są wychowankami pieczy zastępczej). Tym samym zarysowana została tematyka kolejnych spotkań.

 

Seminarium „Kryzys migracyjny” organizowana przez Akademię Pedagigiki Specjalnej

26 lutego 2019 roku pracownik WCPR Pan Tomasz Łaska był jednym z prelegentów na seminarium pt. „Kryzys migracyjny” organizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w ramach projektu „Pomoc społeczna i praca socjalna w dobie dynamicznych przemian społecznych”. Pracownik WCPR wystąpił z prezentacją na temat praktycznego wymiaru integracji cudzoziemców objętych ochroną międzynarodową na przykładzie Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Przygotowany materiał miał na celu przekazanie podstawowych informacji dotyczących form ochrony międzynarodowej, przedstawienie charakterystyki uchodźców jako grupy o szczególnych potrzebach, jak również wskazał na zasady i narzędzia udzielania pomocy dla osób z ochroną międzynarodową. Prezentację uzupełniały informacje na temat działań integracyjnych prowadzonych przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie wraz z identyfikacją kluczowych wyzwań w pracy z cudzoziemcami, podstawowych potrzeb cudzoziemców oraz skutecznych działań pomocowych – w oparciu o przeprowadzone wywiady z pracownikami WCPR, którzy są bezpośrednio zaangażowani w pracę na rzecz integracji cudzoziemców, korzystających z usług naszej jednostki.

W zakładce prezentacje znajduje się materiał przygotowany przez Pana Tomasza Łaskę : Prezentacja

 

Jak nie zwariować w wychowaniu, czyli jak pomóc sobie i dziecku – ostatnie szkolenie

W okresie świątecznych przygotowań odbyło się 3. spotkanie warsztatowe dla rodzin zastępczych pod roboczym tytułem „Jak nie zwariować w wychowaniu, czyli jak pomóc sobie i dziecku”.

Rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe wypracowały metody radzenia sobie ze złością własną i dziecka. Wspólnie z prowadzącymi – Joanną Kierzkowską i Joanną Kulpińską – rodziny stworzyły listę komunikatów wspierających dziecko, tzw. „ściągę do kieszeni”. Zwrócono również uwagę na komunikaty, które NIE wspierają dzieci w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

Uczestnicy spotkań w rundce końcowej podkreślili, że takie warsztaty są bardzo ważne w procesie wychowywania dzieci, bo wzmacniają opiekunów i dają im siłę do dalszej pracy.