Wykaz domów pomocy społecznej

Dom Pomocy Społecznej Fundacji „Pomocna Dłoń”

Dom Pomocy Społecznej „Pomocna Dłoń”

Dom Pomocy Społecznej Fundacji „Pomocna Dłoń”
ul. Odrębna 10
04-867 Warszawa

Placówka przeznaczona dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
Liczba miejsc: 30
p.o. Dyrektora: Jolanta Agnieszka Zaraś

Telefony:
centrala: (22) 612 79 72
Sekretariat: (22) 612 79 72

Pracownicy socjalni: (22) 612 79 72
fax: (22) 612 79 72

e-mail: odrebna@poczta.fm

Fundacja „Pomocna Dłoń” została założona przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w 1990 r. z myślą o zapewnieniu wszechstronnej pomocy swoim dzieciom, a w szczególności zapewnienia stałego miejsca pobytu po śmierci ich rodziców. Przy Domu działa także Hostel, zorganizowany dla 5 osób. Dom jest przeznaczony dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.Dom przeznaczony jest dla 30 osób, w tym dla 25 stałych mieszkańców i 5 w hostelu.
Dom mieści się na terenie Dzielnicy Wawer, w pobliżu skrzyżowania Wału Miedzeszyńskiego i Traktu Lubelskiego. Dom jest usytuowany na działce o powierzchni 5,5 ha. Budynek ma 1.400 m kw. powierzchni użytkowej i obejmuje pomieszczenia na dwóch kondygnacjach. Wokół domu znajduje się zalesiony teren, na którym latem, po wystawieniu mebli ogrodowych, można odpoczywać na świeżym powietrzu. Nieopodal jest ziemne boisko i kosz do koszykówki. Budynek i jego otoczenie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – uchwyty w łazienkach, podjazdy dla wózków, zamiast winy platforma schodowa.
W domu znajdują się pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami. Zarówno warunki jak panująca w Domu atmosfera są zbliżone do domowych. Do dyspozycji Mieszkańców są dwie sale rehabilitacyjno – gimnastyczne, rekreacyjno – terapeutyczne oraz zaplecze kuchenne i socjalno – bytowe. Mieszkańcy biorą czynny udział w życiu społecznym uczestnicząc w imprezach kulturalnych (kino, teatr, koncerty, wystawy) oraz w imprezach sportowych. Uczestniczą także w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych takich jak: zajęcia gospodarstwa domowego, kuchenne, ceramiczne, malowania na szkle, form plastycznych, teatralne; w zajęciach sportowych w tym także w ramach koła Olimpiad Specjalnych oraz w nauce gry w kręgle; zajęciach z muzykoterapii. Uroczyście obchodzone są święta a także urodziny i imieniny Mieszkańców. Wyjeżdżają oni często na turnusy rehabilitacyjne, biorą udział w zajęciach różnych klubów, występują w zespole teatralnym Teatru Niepełnosprawnych przy Teatrze „Ateneum” udzielają się w zespole muzycznym „Mazowiacy”, dając występy także za granica. Znaczna część Mieszkańców to uczestnicy Olimpiad Specjalnych. Personel przyjmuje rolę organizatora i partnera towarzyszącego Mieszkańcom w ich aktywności, w jak największym stopniu umożliwia dokonywanie indywidualnych wyborów.