Wykaz domów pomocy społecznej

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego

Dom Pomocy Społecznej Im. Św. Franciszka Salezego

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego
ul. Solec 36a
00-394 Warszawa

Placówka przeznaczona dla osób przewlekle somatycznie chorych
Liczba miejsc: 90
Dyrektor Stanisław Miłoński

Telefony:
sekretariat: (22) 625 63 42
centrala: (22) 622 88 60
pracownicy socjalni: (22) 625 63 42 wew. 101
fax: (22) 625 63 43
(22) 625 63 42 wew. 104

e-mail: dpssolec@wp.pl

Dom jest prowadzony przez Towarzystwo Przytułku Św. Franciszka Salezego. Placówka posiada ponad 100 – letnią tradycję. Została zbudowana w 1882 r., kiedy to staraniem Zgromadzenia Sióstr Św. Wincentego a’Paulo zorganizowano opiekę nad osobami bezdomnymi i niezdolnymi do pracy.
Dom usytuowany jest na Powiślu w sąsiedztwie ul. Dobrej, wśród aglomeracji śródmiejskiej. W pobliżu znajdują się sklepy, szpital, przystanek autobusowy i PKP.
Trzykondygnacyjny budynek stoi na działce o powierzchni. 4,6 ha. Dom jest otoczony pasażem zieleni z alejkami spacerowymi i ławkami. Posiada pokoje jedno, dwu i trzyosobowe. Przy każdym pokoju znajduje się łazienka. Na każdej kondygnacji Domu znajdują się: gabinety lekarsko – pielęgniarskie, sale jadalne – świetlice, kuchenki pomocnicze. Ponadto w Domu mieści się sala rehabilitacyjna wyposażona m. in. w UGUL, sala terapii zajęciowej, kaplica, biblioteka, pokoje gościnne pokój socjalny. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w windę z bezpośrednim wyjazdem do ogródka, na każdym piętrze znajdują się szerokie korytarze z poręczami.
Osoby zamieszkujące w Domu, w miarę swoich możliwości, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Oprócz tego w okresie od wiosny do jesieni wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze. Spędzają wiele czasu na świeżym powietrzu odwiedzając pobliskie ogrody, parki i lasy. Korzystają również z wczasów rekreacyjno – wypoczynkowych w Łaźniewie lub sanatoriach. Mieszkańcy są systematycznie odwiedzani przez dzieci i młodzież, przygotowujących z okazji różnych świąt występy artystyczne i zabawy. Z wizytami do Podopiecznych przychodzą także Postulanki Sióstr Miłosierdzia oraz Klerykcy z Seminarium Duchownego, którzy są dla nich duchowym wsparciem.