2018.07.02 Dzień Dziecka

„Dawno temu w zagrodzie… czyli Dzień Dziecka w Wymysłach Pod Lasem”

W pięknych okolicznościach przyrody i przy mocno grzejącym słońcu dzieci z rodzinnej zawodowej pieczy zastępczej wraz ze swoimi opiekunami spędziły tegoroczny Dzień Dziecka w gospodarstwie WYMYSŁY POD LASEM. Moc atrakcji dla dzieci przeplatała się z rozmowami i integracją dorosłych. Dla osób w każdym wieku gospodarze Wymysłów Pod Lasem przygotowali bogaty program zajęć.

Właścicielka gospodarstwa, a jednocześnie wyśmienity bajarz przywitała dużych i małych bajką … o królewnie i jej rodzicach. W role bohaterów opowieści wcielili się nasi wychowankowie – był król i królowa, księżniczka i czarownica, trębacze i inni możni dworu.

Po powrocie z krainy baśni, dzieci i ich opiekunowie karmili zwierzęta. Ta część imprezy z okazji Dnia Dziecka wywołała największy entuzjazm. Dzieci karmiły butelką z mlekiem małą owieczkę, którą uratowała właścicielka i jest dla niej „mamą zastępczą”. Większe zwierzaki jadły z rąk dzieci trawę, jabłka i liście. Wszyscy dowiedzieli się, jak się doi kozę oraz dlaczego to kaczor ma bardziej kolorowe upierzenie niż kaczka. Chętni mogli podszczypywać kurę, a także posłuchać jak krzyczy kogut. Gęsi ganiały maluchy,  a niektóre dzieci ganiały gęsi i tak w kółko.

Po wyśmienitej zupie pomidorowej i kiełbaskach z ogniska dzieci i dorośli dowiedzieli się, jak się żyło dawno, dawno temu w zagrodzie. Można było prać na tarze i wyżymaczce, czerpać wodę ze studni i podlewać kwiaty, przędz wełnę na kołowrotku, piłować drewno, wycinać motywy łowieckie oraz ubić masło metodą ręczną.

Zmęczenie i senność ogarnęła wszystkich, więc pożegnano Wymysły Pod Lasem i wszyscy zadowoleni wrócili do Warszawy.

Nad całością imprezy czuwały i dokumentację fotograficzną przygotowały koordynatorki zawodowej rodzinnej pieczy zastępczej.